Ventriküler Taşikardiler

Kalp kasları, elektriksel sinyaller ile çalışarak vücuda kan pompalar. Ancak kalp karıncıklarında kimi durumlarda anormal elektrik sinyalleri oluşarak, ritim bozukluğuna neden olabilir. Özellikle kalbin dakikada 100’ün üzerinde atması Ventriküler Taşikardi (VT) olarak adlandırılır. Kalp yetmezliği, kalp krizi geçirmiş ve kalp damar hastalığı yaşayan kişilerde karşılaşılabilen Ventriküler Taşikardi, nadir olsa da sağlıklı ve genç popülasyonda da görülebilir. Gerekli tedavi ve müdahaleler yapılmazsa, ani ölümlere dahi neden olabilen Ventriküler Taşikardi, kimi zaman hastanın durumuna göre acil müdahaleyi gerektirebilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Kalp hızının artması ile ortayan çıkan hastalıkta, kalp karıncıkları oksijen dolu kan hücreleri bu durumda vücudun kalanına iletemez ve ani ölümlere neden olabilir. Bu nedenle hastalığın belirtileri dikkat alınmalıdır.

  • Kalp sıkışması
  • Hızlı atan kalp ritmi, çarpıntı
  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı, basınç hissi
  • Aşırı terleme
  • Bayılma gibi belirtiler ile karşılaşılabilir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktora başvurulan hastalar da, EKG, ECG gibi testler, kalbin elektriksel faaliyetini ölçer. Kalp üzerinde elektriksel yol, Elektrofizyoloji Çalışması ile kontrol edilir. Ayrıca kan tahlilleri ve elde taşınabilir EKG cihazı ile de hastalığın tanısı konulur.

Hastalığın tanısı konulduktan sonra mutlaka bir kardiyoloji uzmanı doktorun sürekli takibi gerekir. Kalp hızının düzenlenmesi ve oluşabilecek ritim bozukluğunun önüne geçilecek tedaviler uygulanır. İlaç tedavisi, ablasyon ve ICD (defibrilatör) uygulamaları ile hastalık tedavi edilir. Ancak tedavi türleri, hastanın yaşı, genetik özellikleri, hastalığın oluşmasına neden olan faktörler gibi alt sorunlar incelendikten sonra karar verilir.