Supraventriküler Taşikardiler

Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin, hayatını devam ettirebilmesi için sağlıklı bir kalbe ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir kalbe sahip olan bireylerin, vücudunda ihtiyacı olan kan dolaşımı yeterli seviyelerdedir. Ortalama kalp, dakikada 60 – 100 kere atar. Ancak herkesin vücudunun kan dolaşımına olan ihtiyaç seviyesi aynı değildir. Burada dikkat edilmesi gereken, kalbin bu ihtiyacı zamanında ve yeterli ölçüde karşılayabilmesidir.

Kalp hızının dakikada 100’ün üzerinde olması durumu taşikardi olarak adlandırılır. Çarpıntı şeklinde ortaya çıkan ataklar, kalbin üst kulakçıklarından kaynaklanıyor ise bu duruma Supraventriküler taşikardi (SVT) adı verilir. Aynı zamanda Paroksimal Supraventriküler Taşikardi (PSVT) ya da Paroksimal Atriyal Taşikardi (PAT) olarak  da adlandırılır. Kalp içindeki ritim bozuklukları, elektriksel uyarılara bağlı olarak ortaya çıkar. Eğer bu uyarılar olmaması gereken yerde ve süreklilik kazanırsa, kalp sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle ortaya çıkan problemi dikkate almak ve tedavi etmek gerekir.

Supraventriküler Taşikardi hastalığının alt türlerinde ise

  • Atriyoventiküler nodal reentrant taşikardi (AVNRT).
  • Wolf-Parkinson-White sendromu dahil atriyoventriküler resiprokan taşikardi (AVRT) vardır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık kimi zaman kısa sürede bir anda ortaya çıkıp, bir anda bitebilir. Bu nedenle de kimi zaman belirti vermeyebilir. Ancak uzun süreli ve sıklıkla tekrarlayan durumlarda doktor kontrolü önem taşır.

  • Kalp sıkışması
  • Hızlı atan kalp ritmi, çarpıntı
  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı,
  • Aşırı terleme
  • Bayılma gibi belirtiler ile karşılaşılabilir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?          

Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen Supraventriküler Taşikardi, kimi zaman panik atak hastalığı ile karıştırılabilir. Doktora başvurulan hastalar da, EKG, ECG gibi testler, kalbin elektriksel faaliyetini ölçer. Kalp üzerinde elektriksel yol, Elektrofizyoloji Çalışması ile kontrol edilir. Ayrıca kan tahlilleri ve elde taşınabilir EKG cihazı ile de hastalığın tanısı konulur.

Tanı konulduktan sonra hastalık sürecinde ortaya çıkan nöbetlere yönelik ilaç kullanımı sağlanır. Ayrıca kalp hızını azaltmaya yönelik yapılabilecekler doktor tarafından paylaşılır. Bunun yanı sıra hastalığa neden olan doğuştan elektriksel yol ablasyon yöntemi ile de kalıcı olarak tedavi edilir.