Senkop (Bayılma)

Senkop, halk dilinde bayılma olarak bilinir. Beyin kan akımının azalması ve kısa süreli durması nedeniyle kişi duruş kaybı ve geçici şuur kaybı yaşar. Bu sırada hasta olan biteni hatırlayamaz ve duruş kaybını sağlayamadığı için yaralanmalar görülebilir. Beyin kan dolaşımını tekrar yeterli düzeyde sağladığı zaman, hasta kendine gelerek düzelir.

Bayılma oluşmadan önce bulantı, terleme, baş dönmesi ya da göz kararması gibi belirtiler ile kendini hissettirebilir. Bir kişinin hayatı boyunca en az bir kere senkop yaşama olasılığı çok yüksektir. Yaklaşık 4 kişiden biri bu süreci yaşamaktadır. Genellikle hastalar bayılma sonrası hastaneye ilk seferde gitmeyebilirler.

Senkop Neden Oluşur?

Kimi zaman çok önemli görülmeyen senkop, pek çok hastalığın belirtisi olabileceği için altındaki neden iyice araştırılmalıdır. Kalp ya da nörolojik kaynaklı sıklıkla görülebilen senkop, kontrol altına alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Kalp ritim bozuklukları, kalp bloğu, hipotansiyon, kalp kapak hastalıkları, ateroskleroz, hipertrofikkardiyomiyopati, pulmonerembolizm, uzun QT sendromu gibi hastalıklar senkop görülmesine neden olabilir. Ayrıca kalp hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar kan basıncını aşırı düşürdüğünden dolayı yan etki olarak senkop hastalarda görülebilir.

Bununla birlikte kalp dışı nedenlerden dolayı da senkop görülebilir. Epilepsi gibi nörolojik hastalıklar, düşük kan şekeri düzeyi gibi metabolik anormallikler ve anormal düşük steroid düzeyleri de senkop nedeni olabilir.