Nabız Düşüklüğü

Kalp kası sürekli olarak kasılarak gevşer ve vücudumuza ihtiyacı olan kan dolaşımı sağlar. Bu sırada damarlara yapılan basınç ise vuruş sayısı ya da nabız olarak adlandırılır. Yetişkin ve sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60 ile 100 arasında atar. Bu sayı kişinin yaşı ve vücut kondisyonuna göre değişir. Ancak normal bir insanın nabzı 60’ın altına düştüğü durumlarda brakardi yani nabız düşüklüğü olarak adlandırılır. Brakardi, yunan dilinde “yavaş atan kalp” anlamına gelmektedir.

Nabız düşüklüğü sürekli tekrarlayan bir problem olduğu zaman kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinde var olan sıkıntıya işaret eder. Bu duruma kimi zaman kalpte yaşanan sorunlar, kimi zaman vücut/mineral dengesizlikleri kimi zaman ilaçlar neden olur. Ayrıca kişinin sporcu olması ya da düzenli spor yapması da nabız düşüklüğünün göstergesidir. Diğer nedenlerden farklı olarak kondisyonu yüksek sporcularda nabız düşüklüğü sağlıklı olduğunun simgesidir.

Kalbe bağlı sorunlar: Kalbin elektrik sinyallerinin kalitesini ya da çalışma durumunu engelleyen faktörlerdir. Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte kalp krizi geçiren, koroner kalp yetmezliği yaşayan, kalp kası ya da kalp içi zarı iltihabı sorunu yaşayan kişilerde görülebilir.

Vücut dengesizlikleri ve hastalıklar: Bazı hastalıklar direkt olarak kalp ile bağlantısı olduğundan dolayı nabzı etkileyebilir. Yüksek kan basıncı, doğuştan gelen kalp sorunları, hipotiroidi, lupus gibi kalbi etkileyen iltihaplı hastalıklar, nabız düşüklüğüne neden olabilir.

Mineral dengesizlikleri:Kanda bulunan minerallerin aşırı yüksekliği ya da düşüklüğü kalbin elektrik sinyal iletim sistemini olumsuz etkileyerek nabız düşüklüğü gözlenmesine neden olabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Nabız düşüklüğünde, görülen belirtilerin hepsi kanın vücuduna kalp tarafından pompalanamamasından kaynaklanır.

  • Halsizlik, yorgunluk,
  • Baş dönmesi ve bayılma
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Kas krampları
  • Birden gelen sıcaklık hissi ile soğuk terleme
  • Gözün kararması gibi belirtiler görülür.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nabız düşüklüğü altında başka bir hastalık olmadığı zaman genellikle sağlıklı bir durumdur. Ancak nabız düşüklüğüne neden olan bir hastalık var ise bu hastalığın tedavisi edilmesi gerekir. Doktor muayenesi ile öncelikle nabız düşüklüğüne neden olan hastalık araştırılır ve bu hastalığın tedavisi planlanır.

Dengeli beslenme, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durma, stresi azaltma, düzenli egzersiz ve fazla kilolardan kurtulma kalp sağlığı koruyacak önlemlerdendir. Bu sayede nabzınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Tüm bu kontrollere ve düzenli yaşama rağmen nabız düşüklüğü devam ediyorsa kalp pilleri devreye girer. Kalp pilleri, kalp ritmini düzene sokar ve kalbin kan pompalamaya devam etmesini sağlar.