Kardiyomiyopatiler

Kalp içerisinde yer alan ve miyokard adı verilen kalp kası çeşitli durumlara bağlı olarak güçsüzleşerek kardiyomiyopati hastalığını oluşturur. Kalp kası asimetrik şekilde kalınlaşır ya da incelir ve kanı etkin bir biçimde pompalayamaz. Kronik hale gelen kardiyomiyopatiler de ise konjestif kalp yetmezliği gelişebilir. Genetik ve doğuştan gelen kalp hastalığı olan kardiyomiyopatinin 3 farklı türü vardır.

Dilate Kardiyomiyopati

Kalp giderek büyür ve buna bağlı olarak kalp boşlukları da genişler. Kalbin kasılma kuvveti ise ters orantıda giderek azalır. Kalp yetmezliğine neden olan dilate kardiyomiyopati, ilerleyici bir hastalık olmasına karşın her hastada farklı şekilde kendini gösterebilir. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğu için kimi çocukluk, kimi gençlik kimi ise yetişkin döneminde görülebilir ve kalpteki genişleme aylar ve yıllar içerisinde olur.

Hipertrofik Kardiyomiyopati

Kalp kası kalınlaşır ve kalbin şekli bozulur. Kronik bir hastalık olan hipertrofik kardiyomiyopati, genellikle kalbin sağ ve sol karıncıklarını ayıran duvarda görülür. Kalınlaşan kalp duvarı sertleşerek, kalbe kan pompalamakta zorlanır. Çocukluk ve genç erişkinlerde daha sık görülen hastalık ilerleyerek kimi durumda dilate kardiyomiyopati haline gelebilir. Genç ve orta yaşlarda ritim bozuklukları ile ani ölüm riski yüksekken, ileri yaşlarda ise kalp yetmezliği riski daha fazladır.

Aritmojenik Sağ Ventrikül Kardiyomiyopatisi

Ritim bozukluklarına ve kalpte kasılma zayıflığına neden olan hastalıkta kalp kası içinde kas hücreleri yerine yağ hücreleri daha yoğun olarak yer alır. Genelde sağ karıncık duvarında gözlenen hastalık, bazen sol karıncık duvarında da gözlemlenebilir.

Hastalık Neden Oluşur?

Kalp kasını etkileyecek hastalıklar, kardiyomiyopatilere neden olabilir. Enfeksiyonlar, sistemik iltihabi hastalıklar veya genetik anormallikler bu hastalığa yol açabilir. Koroner arter hastalıkları da kalbin kan akışını azaltır ve kalbin daha fazla çalışmasına neden açarak kalp kasını zayıflatır.

Yoğun alkol tüketimi gibi vücudun aşırı toksik etkiye maruz kalması da kalp kasını zayıflatır. Bununla birlikte dengesiz beslenme ve vitamin eksikleri de kalbi güçsüzleştirir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Kardiyomiyopati hastalığının oluşma süreci aylar ve yıllar alabilir. Bu süreçte içerisinde hastalığın erken evrelerinde belirtiler görülmeyebilir. Başka bir hastalığı teşhis etmek için göğüs röntgeni gibi tanı yöntemleri sırasında hastalık tesadüfen öğrenilebilir. Ancak sıklıkla hastalarda;

  • Halsizlik, güçsüzlük,
  • Göğüs ağrısı,
  • Nefessiz kalma ve gece ortaya çıkan nefes darlığı,
  • Çarpıntı,
  • Bacaklarda ödem
  • Bayılma gibi belirtileri olabilir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kardiyomiyopatilerin teşhisi, basit bir göğüs röntgeni, ekokardiyografi ve elektrokardiyogram gibi testler sonrasında hızlıca koyulabilir. Ender hallerde ise endomiyokardiyal biyopsi yapılarak kalp duvarındaki doku incelenerek de tanı konulur.
Hastalığın geriletilmesi veya şikayetlerin azaltılması, altta yatan nedene yöneliktir. Hastada koroner damar tıkanıklığı mevcut ise balon, stent ya da bypass uygulamaları ile tıkanıklık açılması ile şikayetler azaltılabilir. Hastalığın oluşmasına neden olan alkol ise tedavi öncesi ilk adım alkolün bırakılmasıdır. Ardından ilaç ve diyet programı ile hastalık kontrol altına alınabilir. Hastalığın türüne yönelik kullanılan farklı ilaçlar ile kalbin iş yükü azaltılarak kalbin daha rahat çalışması sağlanır.

Hipertrofik kardiyomiyopatide kanın kalpten pompalanmasını engelleyecek şekilde kalınlık artışı mevcut ise, cerrahi olarak kalp kasının traşlanması veya alkol enjekte edilerek kontrollü olarak inceltilmesi söz konusu olabilir. Bazı durumlarda ise kalp ritmi düzene sokulması için kalp pili ya da vücuda yerleştirilen kardiyak şoklama cihazı kullanılabilir. Kalp pili ayrıca kalp yetmezliğinde de fayda sağladığından dolayı hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahiptir.