Elektrofizyolojik Çalışma (EFÇ-EPS)

Elektrofizyolojik çalışma nedir?

Elektrofizyolojik çalışma (EFÇ veya EPS),  kalp ritim bozukluklarının tanısı için yapılan girişimsel bir testtir. EFÇ ablasyon tedasinden önceki tanı koyma aşaması olarak da düşünülebilir. EFÇ’da hastanın ritim bozukluğunun türü ve hangi yöntem ile tedavi edilmesi gerektiği belirlenir. EFÇ’da ayrıca bazı kalp ve ritm hastalıklarının ani kalp durmasına yol açma riski değerlendirilebilir.

EFÇ nasıl yapılır?

EFÇ, elektrofizyolojik çalışma sistemi ve fluoroskopi cihazı (anjiyo cihazı) olan özel laboratuvarlarda yapılmaktadır. EFÇ ağrısız bir işlemdir. Sadece kasık bölgesi uyuşturulur ve kasık damarına ince bir plastik kılıf yerleştirilir. Bu kılıf içinden kateter adı verilen kablolar sokulur ve damar içinden kalbe kadar ilerletilir. Kateterlerin damar ve kalp içindeki hareketi fluoroskopi cihazı (angio cihazı) ile görüntülenir. Kateterler yardımıyla kalp içinden kalbin iletim sistemini değerlendirecek ölçümler yapılır. Bu adeta kalp içinden EKG çekmek gibidir. Daha sonra kalp ilaçlarla ve kateterlerle uyarılarak çarpıntı oluşturulur. Kalp içinden alınan elektriksel kayıtların bilgisayarda incelenmesi sonucunda çarpıntıların kesin tanısı konur. Böylece çarpıntı yapan sorunlu bölge tespit edilir. İşlem sonunda gereken hastalarda genellikle aynı seansta ablasyon tedavisine geçilir.

Kimlere EFÇ yapılır?
  • Çarpıntı yakınması olan hastalar
  • Bayılma yakınması olan hastalar
  • Taşikardi (supraventriküler taşikardiler, atriyal fibrilasyon, atriyal flutter, ventriküler taşikardiler) tespit edilen hastalar
  • Bradikardi tespit edilen hastalar
  • Ekstrasistol (erken atım) tespit edilen hastalar
  • Wolff Parkinson White (WPW) Sendromu olan hastalar
EFÇ ne kadar sürmektedir?

EFÇ genellikle ortalama 20-30 dakika süren bir işlemdir.

Görülebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

EFÇ,  riski son derece düşük olan bir testtir. İşleme bağlı olarak çok nadiren kanama ve pıhtı oluşabilir.