Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği kalbin zayıf çalışması nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Kalbin sağ, sol ya da her iki karıncığın içerisindeki kanı pompalama bozukluğu olarak tanımlanabilir. Buna bağlı olarak çevre doku ve organlara yeterli miktarda kan ve oksijen gönderilemez. Organ ve dokulara kan ve oksijen gitmemesi kişiyi zayıf ve bitkin düşürerek diğer önemli hastalıklara da davetiye çıkartır. Özellikle beyine giden kan akışının zayıf olması bilinç düzeyini önemli derecede etkiler.
Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen kalp yetmezliği sebepleri cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Kalbin kasılma fonksiyonunun bozulmasına bağlı kalp yetmezliği erkeklerde, gevşeme bozukluğuna bağlı kalp yetmezliği ise kadınlarda daha sık görülür.

Kalp Yetmezliği Neden Oluşur?

Tedavi edilmeyen uzun süreli hipertansiyon, önceden geçirilen kalp krizleri, kalp kapak ve kas hastalıkları, koroner arter hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları ve bazı doğuştan meydana gelen hastalıklar, kalp yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca bazı kemoterapi ilaçları gibi yan etkisi olabilen ilaçlar, zehirli guatr adı ile bilinen hipertiroidi hastalığı ve radyasyon tedavisi de hastalığın görülme sıklığını artırabilir.

Kalp yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliğinde kalbin hangi karıncığının etkilendiğine bağlı olarak kalp yetmezliğindeki belirtiler değişebilir.
Sağ kalpte yaşanan yetmezliğe bağlı oluşan şikayetler;
• Özellikle ayak ve ayak bileğinde parmakla bastırıldığın çukur kalarak oluşan ödemler,
• Halsizlik, iştahsızlık,
• El, ayak ve yüzde morarmalar,
• Hızlı kilo alımı,
• Karında oluşan şişlik görülür.
Sol kalpte yaşanan yetmezliğe bağlı oluşan şikayetler;
• Nefes darlığı, kuru öksürük
• Geceleri zor nefes alma
• Çarpıntı
• Bayılma
• Aşırı terleme görülür.

Hastalık yavaş yavaş ilerlediğinden dolayı, hastalar belirtileri önemsemezler hatta kilo aldıklarını ya da yaşa bağlı doğal bir süreç olduğunu düşünürler. Ancak en ufak bir şüphede dahi doktora başvurmak, hastalığa tanı koyulmasını ve hastalığın tedavi sürecinin hızlıca planlanmasını sağlar.

Kalp Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın başka kalp damar hastalığı olup olmadığı, kalp hastalıklarını tetikleyecek şeker hastalığı, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları hakkında bilgi alınır. Ayrıca sigara, alkol tüketimi, ilaç kullanımı gibi detaylı tıbbi öykü ve şikayetler doktor tarafından değerlendirilir. Daha sonrasında ise kalbin pompaladığı kan, vücuda sağladığı oksijen miktarı ölçümlenir. Efor testi, kan tetkikleri, akciğer röntgeni, gerekli olduğu durumlarda MR ve BT, elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi ve kalp anjiyografi gibi testler uygulanarak kalbin içerisindeki tüm süreç detaylı olarak incelenerek hastalığın durumu hakkında detaylı bilgi edinilir.

Kalp yetmezliği tedavisinde öncelikle kaldırılabilen bir sorun varsa onun düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle hastalığın sebebi belirlenir ve buna yönelik bir tedavi uygulanır. Kalp yetmezliğine neden olan sorun ritim bozukluğu, kalp kapak hastalıkları ya da koroner arter tıkanmalarına bağlı ise bu durum düzeltilir. Hastanın yaşamı diyet ve aktif bir yaşam ile düzene sokularak var olan şikayetler ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılır ya da şikayetler azaltılır. Ancak ileri evrede olan kalp yetmezliğinde ilaç tedavisi ile birlikte kalp şoklama cihazları ya da kalp transplantasyonu devreye girer. Ayrıca ani ölüm riski yüksek olan hastalar, yakından takip edilir ve buna göre önlemler alınır.

İleri düzeyde kalp yetmezliği olan hastalarda ölümcül aritmilerden korunma amacıyla kalp piline benzer şoklama cihazlarının implante edilmesi gerekmektedir. Kalbin kendi ileti sisteminde sorun yoksa devreye girmeyecek olan bu cihazlar, ritm bozukluğu esnasında ritmi düzelterek ölümcül sonuçların doğmasını engeller. Kalp yetersizliği yanında EKG’de kalbin senkronize çalışmadığı tespit edilirse üçüncü bir kablo ile kalbin düzgün ve eş zamanlı kasılması da sağlanır (kardiyak resenkronizasyon cihazı).

Kalp Yetmezliği Olan Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli ve yeterli dozlarda kullanılmalı
  • Düzenli aralıklarla kardiyolog kontrolüne giderek, süreç yakından takip edilmeli
  • Aşırı kilodan uzak durulmalı ve kilo iyi takip edilmeli
  • Aktif bir yaşam için sürekli egzersiz yapılmalı
  • Sigara gibi hayatı olumsuz yönde etkileyen etkenlerden uzak durulmalı
  • Kilo artışı olduğu takdirde mutlaka doktora başvurulmalı

Tuz kullanımı kısıtlanmalı ve tansiyon yükselmesi önlenmelidir.